Červen 2012

29th update 12

28. června 2012 v 18:29 | W*
Pokud mě někdo zná trochu lépe, určitě ví, koho považuji za nejdůležitější devětadvacítku v hokejovém světě. Marc-Andre Fleury je pro mě ztělesněním gólmanské dokonalosti (popřípadě Boha). Pokud čekáte slova chvály, dočkáte se jich. Ano, i Flower sice občas vypadne ze své formy, někdy se mu prostě nevydaří play off (jako třeba letos). A stejně jako mistr tesař se někdy utne, mistru gólmanovi se taky ne vždy všechno povede. Média na něm v takových chvílích nenechají nit suchou. Jeho úžasné, někdy dokonce zázračné, zákroky rozhodně převažují nad těmi chybami, které ho občas neminou. Špatná rozehrávka není výjimkou ani u gólmana jeho úrovně. Ale kdo jiný předvede kotoul, aby zachytil puk před brankovou čárou? Jedině nezaměnitelný Fleury, jeden z nejlepších brankářů NHL, což dokazuje i statistika výher, v níž se s Pekkou Rinnem dělil o vrchní příčky. Na procenta se téměř nikdo nedívá, protože jak často říkám, je to průměr a hokej se nehraje vždycky průměrně. Navíc je Fleury jedním z největších vtipálků ve světě hokeje, jen tak ho něco nerozhází. Ano, mám ho hrozně moc ráda, patří k mým nejoblíbenějším hokejistům (v pomyslném žebříčku manželů obsazuje první pozici). A proto asi není můj názor zcela objektivní. Jenže kdo je v téhle době objektivní? Fleuryho draftoval jako celkově prvního v roce 2003 Pittsburgh, kde setrvává dodnes a já doufám, že ještě dlouho bude. Vedení ho má v plánu podepsat na hodně dlouhou dobu dopředu, což by se mi líbilo. Hlavně jeho zásluhou bylo vítězství Stanley Cupu v roce 2009. Na juniorských šampionátech získal dvakrát stříbro, reprezentoval i ve Vancouveru, tudíž má ve své sbírce zlatou medaili z Olympijských her. Flowera obdivuji a v mých očích není mnoho lepších gólmanů, než je on. Třeba zákroky Henrika Lundqvista mi nepřipadají tak impozantní, jako právě ty Marca-Andre Fleuryho.


28th update 12

24. června 2012 v 19:19 | W*
Jako číslo 28 jsem si vybrala Alexandra Semina. Momentálně nemá angažmá jisté, prý chce zkusit trh v NHL, popřípadě se odstěhuje zpět do Ruska, aby se objevil v nějakém týmu KHL. Alex je jedním z hokejistů, od kterých se toho možná chtělo příliš mnoho. Přitom není špatným hráčem. Jako většinu Rusů ho mám hodně ráda. Narodil s v Krasnojarsku a draftován byl Washingtonem Capitals na celkově třinácté pozici v roce 2002. Nicméně se v dresu tohoto týmu objevil až v ročníku 2003/2004 (k 52 zápasům), kdy nastoupil ještě ke čtyřem zápasům ve farmářské AHL. Během výluky i rok po ní hrál v Rusku. Do National Hockey League se vrátil zpět v dresu hlavního města Spojených států v sezoně 2006/2007. Po několika letech se tedy rozhodl on i klub pro změnu působiště a nezbývá než čekat, kam ho vítr zavane. Mimo kariéry v NHL (která je mimochodem jako na houpačce) má slušně našláplou i tu reprezentační. V roce 2002 získal stříbro z MS18, následně v seniorské reprezentaci dvě zlata, jedno stříbro a jeden bronz. Byl součástí ruského týmu v roce 2010 na Olympijských hrách ve Vancouveru.


27th update 12

20. června 2012 v 11:59 | W*
Craig Adams patří v týmu Pens do čtvrté formace. I přes to ale platí za skvělého hráče, který je v týmu Tučňáků hodně důležitým mužem. Neovládá sice dokonalou koncovku, avšak přihrávat umí víc než dobře. Na hokejistu možná netradičně se narodil v Bruneji, následně se ale jeho rodina přestěhovala do Kanady. Craiga si vybral Hartford v roce 1996 jako 223. Následně odehrál několik sezon v univerzitní soutěži za Harvard. První příležitost dostal v NHL v dresu Caroliny v sezoně 2001/2002. Craig ale není jedinou slavnou osobností v rodině. Při reality show 24/7 o pittsburghských Penguins a washingtonských Capitals si jeho syn Rhys získal v pensylvánském městě velkou popularitu vtipnými dětskými hláškami.

26th update 12

16. června 2012 v 15:19 | W*
Paul Stastny je jedním z nadprůměrných hokejistů hrajících NHL. Když se řekne jeho jméno, nejeden člověk si hned vybaví někoho z jeho rodiny. Ať už otce nebo některého ze strýců. Ano, jméno Paula Stastnyho se pořád dokola omílá v souvislostech hokějově historických. A tak já bych se už jednou konečně chtěla zaměřit jen a jen na něj... V roce 2005 si ho až jako 44. vybralo Colorado. Myslím, že kdyby věděli, jak dobrý hráč z něj vyroste, sáhl by po něm některý z klubů dříve. V NHL dostal příležitost v sezoně 2006/2007. Odehrál rovnou všech 82 zápasů základní části a Avalanche asi zjistili, jak dobrý tah udělali, když ho do svého týmu přivedli. Nasbíral totiž 78 bodů a to je na nováčka víc než slušné. Od té doby sice už plný počet zápasu nikdy neodehrál, ale vyspěl v hodně platného hráče. Příležitosti reprezentovat USA se vždy ujme se ctí. Byl členem kádru v olympijském Vancouveru, odkud si výběr Spojených států odvezl stříbrné medaile a na letošním MS patřil ke třem nejužitečnějším hráčům týmu. Pokud ho nebudou trápit zranění, má ještě dlouhou, a dost možná úspěšnou, kariéru před sebou. Třeba i na Stanleyho jednou dojde.

25th update 12

4. června 2012 v 21:19 | W*

Ještě minulou sezonu jsem Jasona Chimeru neměla příliš v lásce. Vlastně jsem ho nesnášela. Všechno to bylo vyprovokované dávnou rivalitou mezi Pittsburghem a Washingtonem. V tomhle ročníku jsem ale přestala poslouchat česká média, začala si tvořit vlastní názory a ukázalo se, že ona rivalita vlastně už neexistuje. Díky tomu mám teď ráda mnohé hokejisty Washingtonu. Vím, že když se řekne slovo Capitals, většina lidí si vybaví Ovechkina, ti hokejově vzdělanější Neuvirtha. Ale Chimera patří mezi nejdůležitější hráče týmu. Je to on, kdo tvoří hru. Bodově sice na Ovechkina nemá, jako tvůrce hry se však osvědčil. Předtím, než se představil v dresu Washingtonu, si prošel ještě dvěma kluby - Edmontonem (ten ho draftoval na 121. pozici) a Columbusem. Mnozí z Vás jistě tuší, že ani v jednom z těchto klubů v dohledné době pohár získat nemohl. A bohužel se mu nevedlo ani na mezinárodních turnajích. Nevím, jestli Kanadu někdy reprezentoval, faktem ale je, že žádné medaile nikdy nezískal. Z Chimery by možná mohla být větší hvězda, jenže jeho kariéra se nakonec nevyvinula tak, jak by bylo ideální.

24th update 12

1. června 2012 v 19:49 | W*

Na Matta Cookea nemusí mít každý člověk dobrý názor. Ano, možná v něm někteří vidí monstrum, které ničí život protihráčům. Ale já ho vnímám jako "toho vtipálka z kabiny Penguins". V předchozích letech patřil asi k drsnějším hokejistům, jenže letos se opravdu změnil. Bitkám se vyhýbal, měl opravdu málo trestných minut, naopak v kolonce bodů nezůstalo nízké číslo. Cookie byl draftován Vancouverem v roce 1997 ze 144. pozice, kde taky dostal hned v další sezoně možnost odehrát několik zápasů. U Kosatek zůstal až do sezony 2007/2008, kdy byl vyměněn do Washingtonu.Tam si ale střihl jen 17 her a posunul se dál - k velkému rivalovi do Pittsburghu. Za Pens odehrál už 4 sezony a myslím, že v budoucnu může být ještě hodně platným hráčem.